20
23

odmienne
stany świadomości

Kinomural to hybryda opowieści tysiąca i jednej nocy w otwartej przestrzeni gigantycznej galerii, którą stają się miejskie podwórka oraz zamknięte na ten czas ulice. Dowiedz się, kiedy dany fragment miasta ożywa i staje się częścią gigantycznej galerii pod gołym niebem. Zaplanuj swoją podróż po futurystycznej przestrzeni Kinomuralu.

ruchome murale 

na Przedmieściu Odrzańskim 23.09.2023

Już w sobotę, 23 września, ponownie zamienimy Wrocław w miasto ruchomych murali. Podczas 5. edycji Kinomuralu, unikatowego wydarzenia łączącego kino i sztukę z tkanką miejską, kilkudziesięciu artystów i artystek z całego świata zaprezentuje swoje prace w 6 lokalizacjach historycznego Przedmieścia Odrzańskiego. Boczne ściany kamienic staną się olbrzymimi płótnami, na których powstaną efemeryczne projekcje w różnej formie – od wideo-artu, przez kino eksperymentalne i różnego rodzaju animacje, po instalacje audiowizualne.

“Tematem tegorocznej edycji są odmienne stany świadomości. Na kinomuralowe ściany trafią artystyczne interpretacje tajemniczych obszarów ludzkiego doświadczania rzeczywistości. Co roku staramy się tworzyć audiowizualną podróż, w której zacieramy granice między tym co tu i teraz, a naszą wyobraźnią. Formuła prezentacji filmowych prac w gigantycznej skali pozwala artystom silnie i głęboko oddziaływać na doznania publiczności obrazem, kolorem, dźwiękiem, a to wszystko na ekranach wielkości 200-300 m2. Chcemy, by w tę jedną wrześniową noc ściany wrocławskich budynków stały się portalami do innych, abstrakcyjnych wymiarów umysłu.”

– Bartek Bartos
dyrektor Kinomuralu

światy wyobrażone

Artyści, których zaprosiliśmy do tegorocznej odsłony wystawy, oddają w swoich pracach odmienne stany świadomości. Rozmaite, bo za każdym razem wiodą inną trasą. Jest inicjacyjna podróż bohatera/bohaterki, jest sen, wyjście z ciała i inne stany przekraczania granic umysłu. Pojawiają się doznania, w których doświadczymy odmiennych temperatur, różnych grawitacji. W ruchomych kształtach wyświetlanych na bocznych ścianach kamienic można rozpoznać znajome formy, ale też odpuścić skojarzenia, by zanurzyć się w rytm i puls abstrakcji. Każdy nazwie dla siebie to, co zobaczy. Każdy sam zdecyduje, jak daleko poleci jego wyobraźnia.

Przedstawimy wyobrażone światy o nadzwyczaj hipnotycznej sile. Immersja, jaka powstaje przy projekcji prac na wielkich, pustych płaszczyznach sprawia, że otoczenie na moment przestaje istnieć – grawitacja ścian zakrzywia czasoprzestrzeń, zostajemy przez nie wessani, nieraz rozbici na kawałki albo połechtani. Transowa atmosfera tegorocznego Kinomuralu pozwala na otwarcie się na odmienne stany świadomości, do których niepotrzebne są żadne substancje. Wystarczy wideo na murach. Pozwól, aby cię zabrało. 

wstęp wolny

to warto wiedzieć!

23 września projekcje odbywać się będą od 19:30 do 22:00 na Przedmieściu Odrzańskim. Dokładne lokalizacje i dojścia do ścian oznaczone są na elektronicznych (zakładka: LOKALIZACJE) i drukowanych mapkach.

Program i harmonogram projekcji z podziałem na sety znajduje się na naszej stronie (zakładka: PROGRAM) oraz w drukowanych ulotko-mapkach, które dostępne będą w wybranych punktach: Pod Ciśnieniem, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Kino Nowe Horyzonty, DCF - Dolnośląskie Centrum Filmowe i Barbara.

W dniu wydarzenia polecamy pobrać mapki po drodze na Kinomural. Zostawiliśmy je dla Was w Pijalni przy pl. św. Macieja i w skrzyni w pobliżu ściany nr 5 – przy skrzyżowaniu ul. Niemcewicza i Jagiellończyka.

Aby zapewnić najwyższe bezpieczeństwo i komfort doświadczania Kinomuralu, 23 września w godz. 19:00-22:15 zamykamy częściowo ul. Jagiellończyka (odcinek między Trzebnicką i Niemcewicza) oraz ul. Niemcewicza (odcinek między Jagiellończyka i Ołbińską)

Rekomendujemy przybywać na Kinomural, korzystając z MPK Wrocław lub rowerem i pieszo. Parkowanie samochodem w okolicach ścian projekcyjnych może być utrudnione.

Udział w Kinomuralu jest bezpłatny. Zabierz ze sobą przyjaciół lub rodzinę i spędź z nami ten magiczny wieczór!

Osoby wrażliwe na migające światło i dynamiczne zmiany kolorów prosimy o zapoznanie się z programem, gdzie oznaczone są filmy zawierające takie fragmenty.

Bardzo prosimy o uszanowanie przestrzeni, w której prezentujemy projekcje. Pamiętajmy, że jest ona na co dzień domem mieszkańców Przedmieścia Odrzańskiego. Dlatego zostawmy okolicę czystą i nienaruszoną.

Jak co roku czekamy na Wasze relacje na Facebooku @Kinomural oraz Instagramie @kinomurale. Oznaczajcie nas!

nagrody i wyróżnienia

Dzięki mecenasowi sztuki OKRE Development trzy równorzędne nagrody w wysokości 2000 zł każda trafią do artystów wyłonionych w OPEN CALLU. Trzy kolejne wyróżnienia w tej samej kwocie – jako Nagroda Prezydenta Wrocławia – powędrują do twórców SEKCJI GŁÓWNEJ. Wyniki obrad jury poznamy 25 września.

Kinomural odbywa się dzięki wsparciu Gminy Wrocław.
Najwyższą jakość projekcji na ścianach kamienic zapewnia m.in. EPSON – partner technologiczny wydarzenia.

NAGRODA PREZYDENTA WROCŁAWIA – wyniki konkursu

Decyzją jury w składzie: Becca Keating, Stach Szabłowski, Nikita Krzyżanowska trzy równorzędne wyróżnienia finansowe, w wysokości 2000 PLN każde, otrzymują:
Rachel Gutgarts (IL)
Rachel Gutgarts
Jeremy Couillard (US)
Jeremy Couillard
Andrey Kasay (DE)
Andrey Kasay

Nagroda Prezydenta Wrocławia przyznawana jest dzięki Gminie Wrocław.